• BIBLIA OČAMI DETÍ

• Nicolas OPÁTH z 9.A vo výtvarnej súťaži BIBLIA OČAMI DETÍ v krajskom - diecéznom kole vo svojej kategórií získal prvé miesto so svojou prácou s názvom "Dokončenie stavby múrov". Blahoželáme!

• Deviataci v Múzeu SNP v Banskej Bystrici

• Nikdy nezabúdajme uctiť si pamiatku na tých, ktorí padli za našu slobodu a vážme si ich odkaz.

Pod týmto heslom si žiaci deviateho ročníka prezreli náš najvýznamnejší pamätník a múzeum venovaný obdobiu  prvej  aj druhej  svetovej vojny a Slovenskému  národnému  povstaniu.

Chceme vyjadriť poďakovanie pánovi primátorovi a mestskému zastupiteľstvu, ktorí prostredníctvom Fondu na podporu tematického vzdelávania umožňujú všetkým žiakom navštíviť mnohé pamätné miesta našej histórie a spoznať  obdobia, ktoré sú zvlášť dôležité pre náš národ a štát.

• Cisárove nové šaty

• Žiaci prvého stupňa navštívili divadelné predstavenie v Nitre. Herci deti aj pani učiteľky aktívne zapájali do predstavenia. Nebola to však len jedna rozprávka od najznámejšieho spisovateľa  Hansa Christiana Andersena, ale deti sa ocitli aj v ďalších známych rozprávkach - Dievčatko so zápalkami, Snehová kráľovná... V závere deti ocenili hercov búrlivým potleskom.

• Naše prváčky v Teleráne

• Naše tri prváčky Livika, Vikinka a Lilka spolupracujú s HOPI a HUDOBNÍČKOM (súrodenci Jana Gáherová a Juraj Gáher). Majú za sebou natáčanie videoklipu o planétach a v utorok 16.5.2023 ich sprevádzali v Teleráne, kde živý vstup spríjemnili tancom.

• Žiaci ôsmeho ročníka ZŠ Radovana Kaufmana na pamätných miestach našej histórie

•        Vďaka Memorandu, ktoré podpísal pán primátor Jozef Božík za  mesto Partizánske a pán  predseda Matice Slovenskej  Marián Gešper  naši žiaci navštívili  dňa 15. mája 2023  miesta, na ktorých sa tvorila  naša národná ale aj štátna história.

Navštívili sme priestory  Matice slovenskej, počas pútavej prezentácie a prednášky si žiaci  rozšírili  vedomosti o období národného obrodenia, o období memorandových 60 – tych rokov, o vzniku ale aj súčasnosti a budúcnosti našej celonárodnej inštitúcie Matice slovenskej. Tí najpozornejší boli odmenení knižným darčekom za správne zodpovedané otázky. Na pamiatku si všetci žiaci odniesli najnovšiu knižnú  publikáciu venovanú dvestoročnici štúrovskej generácie. Nazreli sme dokonca do archívu a ďalších priestorov Matice slovenskej.

Kvalifikovaní a veľmi milí a ochotní sprievodcovia – pracovníci  Matice slovenskej nás sprevádzali aj počas náučnej prechádzky po Martine.  Zastavili sme sa pri budove prvého slovenského gymnázia, na Memorandovom námestí, pri historickej prvej budove Matice slovenskej, navštívili sme aj Národný cintorín – miesto posledného odpočinku mnohých  významných osobností slovenskej literatúry, hudby aj umenia.  Veľmi zaujímavá bola prehliadka Domu Jozefa Cígera Hronského, nášho významného spisovateľa, maliara, redaktora, správcu MS a zakladateľa Slovenskej národnej knižnice.

Za realizáciu tejto exkurzie a možnosť zažiť a spoznať tieto pamätné miesta našej histórie chceme úprimne poďakovať pánovi primátorovi a mestu Partizánske.

• Žiaci ôsmeho ročníka ZŠ R. Kaufmana na pamätných miestach v Uhrovci.

• Na hodinách dejepisu a slovenského jazyka spoznávame mnoho významných osobností našich dejín. No máme to šťastie, že dve najvýznamnejšie z nich sa narodili a pôsobili blízko nášho mesta, v neďalekej obci Uhrovec.

Dňa 10. mája sme  navštívili  rodný dom Ľ. Štúra a Alexandra Dubčeka. Dozvedeli sme sa mnoho zaujímavostí z ich života. Všetko, čomu sa venoval,  o čo sa snažili a čomu verili nás povzbudili k hrdosti na svoj národ, na jeho minulosť a naplnili nás nádejou aj do budúcnosti.

Navštívili sme aj uhrovské múzeum, kde sme sa dozvedeli o živote a práci šikovných sklárskych majstrov v minulosti aj o bojoch počas 1. aj 2. svetovej vojny.

Exkurziu sme nemohli zakončiť inak, ako návštevou Pamätníka SNP – Mohyly na Jankovom vŕšku, ktorý vzdáva hold a česť hrdinom druhej svetovej vojny, účastníkom a obetiam Slovenského národného povstania. Bola to oblasť veľkých bojov partizánskej skupiny Jána Žižku, ktorá bránila tento kraj pred postupom nacistických armád a ku ktorej patril v mladosti aj Alexander Dubček.

V závere chceme vyjadriť poďakovanie pánovi primátorovi a mestu Partizánske, za to, že podporujú aktivity tematického vzdelávania, za podpísanie VZN o tematickom vzdelávaní, ktoré   prostredníctvom Fondu  finančne zabezpečuje takéto exkurzie na významné  pamätné miesta našich dejín.

• Tretiaci vyčarovali úsmev na tvárach seniorov.

• Utorok patril spoločenským hrám a s tým sa spájalo veľmi pekné dopoludnie. Postarali sa o to tretiaci, ktorí navštívili DSS, v ktorom strávili čas v spoločnosti seniorov. S nimi si zahrali rôzne spoločenské hry a obdarovali ich milými pohľadnicami a kvetinkami. Vyrobili ich pri príležitosti mesiaca lásky, ktorým je máj. Seniori mali na tvárach úsmev a o to išlo. Cestou do školy si tretiaci prezreli výstavu inštalovanú v mestskom múzeu o chránených prírodných územiach.

• Matematické súťaže

• V školskom roku 2022/2023 sa naši žiaci zúčastňovali súťaží Pytagoriáda a Matematická olympiáda. Do okresného kola Pytagoriády postúpilo 14 žiakov z ročníkov 5-8. Najlepšie umiestnenie získali: Lukáš Bubla (VI. C) – 3. miestoJakub Lahučký (VII. B) – 6. miesto.

V okresnom kole Matematickej olympiády našu školu reprezentovali 11 žiaci z ročníkov 5-9. Z nich dosiahli najlepšie umiestnenie: Lukáš Bubla (VI. C) – 1. miesto, Tobias Kosír (VI. B) – 3. miesto, Matúš Jandák (VI. B) – 6. miestoAndrej Jemala (IX. B) – 3. miesto.

Za vzornú reprezentáciu ďakujeme.