• Preventívne programy na 1. stupni

• Preventívne programy na I. stupni

Každoročne sa Vám dostane do rúk informovaný súhlas pre účasť Vášho dieťaťa na preventívnom programe. Čo to vlastne znamená?

Preventívny program má za úlohu naučiť deti rôznym zručnostiam a schopnostiam, ktoré sú využiteľné v bežnom živote a  týkajú sa komunikácie, riešenia problémov, zapájania sa do spoločenského života, vyhnutiu sa nástrahám v živote a rôzne iné.

Hravou formou sa snažíme pripraviť detí na život a situácie, s ktorými sa bežne stretávame. Nehovoríme deťom, čo majú robiť, ale snažíme sa, aby prišli s vlastnými riešeniami, ktoré im nielen pomôžu, ale rešpektujú aj ostatných.  Tieto preventívne programy sú organizované pod vedením školskej psychologičky (Zippyho kamaráti, Kamaráti Jabĺčka)  alebo odborných zamestnancov Centra poradenstva a prevencie v Partizánskom (Druhý krok, Emka to vie). V rámci prvého stupňa je pre každý ročník pripravený preventívny program.

1. ročník – Zippyho kamaráti – program je rozdelený na 6 modulov, pričom každý modul má vlastný príbeh. Maskotom programu je Zippy - lúčny koník a patrí chlapcovi, ktorí má veľa kamarátov a kamarátok a zažívajú rôzne situácie. Témy, ktorým sa počas stretnutí venujeme deti učia:

- ako identifikovať a hovoriť o svojich pocitoch,

- ako vyjadriť, čo chcú povedať,

- ako pozorne načúvať ,

- ako požiadať o pomoc,

- ako vytvárať a udržiavať priateľstvá,

- ako sa vyrovnať s osamelosťou a odmietnutím,

- ako sa ospravedlniť,

- ako riešiť konflikty a šikanu,

- ako sa vyrovnať so zmenou a stratou,

- ako sa prispôsobiť novým situáciám,

- ako pomáhať druhým

2. ročník – Druhý krok – Tento preventívny program je zameraný na sociálno-emocionálny rozvoj detí so zameraním na riešenie problémov ako sú šikana, agresivita, útoky, intolerancia. Cieľom je rozvíjať empatiu, znižovať agresívne prejavy a správani, a zvyšovať toleranciu k odlišnostiam s použitím fotiek z bežného života, na ktorých sú situácie zachytávajúce rôzne druhy emócií. Vďaka tomu možno s deťmi hovoriť o zvládaní násilia, agresie, hyperaktivity, rozvíjať empatiu, komunikačné schopnosti, morálne správanie a súdržnosť v triede.

3. ročník – Kamaráti Jabĺčka – Program je pokračovaním programu Zippyho kamaráti. Stretávame sa tu s rovnakými postavami a maskotom programu je škrečok Jabĺčko. Tento program je tiež rozdelený do 6 modulov ktoré sa venujú otázkam :

- priateľstva

- pocitov

- zmeny

- starostí a sklamaní

- komunikácií

- riešeniu problémov

4. ročník – Emka to vie – Preventívny program prostredníctvom vzdelávacích videí a diskusie vedie k rozvíjaniu prosociálneho správania a predchádzaniu nebezpečným sociálno-patologickým javom. Cieľom je poskytnúť deťom dostatok informácií o rizikových a nebezpečných situáciách, aby sa im dokázali brániť, alebo ich efektívne riešiť a vedeli požiadať o pomoc.

Nebojte sa prihlásiť dieťa na takýto program hravou formou sa deti zabavia, odnesú si zážitky z inak vedenej hodiny a naučia sa zručnosti, ktoré im pomôžu v živote.